Aşkın Kahveci 70’inde faal sporculuğu bıraktı

Kariyerinde çok büyük başarılar bulunan kentin Uzakdoğu sporlarındaki duayen ismi Aşkın Kahveci, 70 yaşında faal sporculuk hayatına nokta koyduğunu açıkladı.

Aşkın Kahveci 70’inde faal sporculuğu bıraktı

Kahveci bundan böyle Körfez ilçedeki okulunda sporcu yetiştirmeye devam edeceğini, en büyük arzusunun yapılacak olan spor salonlarına Avrupa ve dünya şampiyonlarının isimlerinin verilmesi olduğunu söyledi.

KARİYERİYLE İLGİLİ BİLGİLER

Aşkın Kahveci sporculuk kariyeriyle ilgili şu bilgileri aktardı: “2015 yılında Türkiye şampiyonu ve Sırbistan’ın Belgrad Şehrinde Avrupa Şampiyonu oldum. 2016’da Türkiye’de Türkiye 2.si oldum ve Peru’da yapılan Dünya şampiyonasına gidemedim, 1. Olan gitti. 2017 ‘de 4 aylık kendi kendime kamp planı uygulayarak, haftada bir gün boş geçerek her sabah 7 km koştum ve günde çift antrenmanla yarışmalara hazırlandım.   2016 ‘da yenildiğim rakibimi eleyerek Türkiye şampiyonu oldum. Bu rakibim daha önce Avrupa şampiyonluğu olan Galip Yalçınkaya idi, beni 4 kez elemişti. Beni Türkiye’de en çok zorlayan rakiplerimden biriydi. Onu eleyerek büyük bir engeli geçmiş oldum ve bu azmin zaferidir dedim”

SON BAŞARISI AVRUPA İKİNCİLİĞİ

10 -14- Şubat- 2017 tarihleri arasında Antalya’da yapılan Açık Uluslar arası Tekvando Poomse Şampiyonası’nda büyük erkeklerde şampiyon oldum. 6-10- Mart-2017 Alanya’da, yapılan Türkiye Tekvando poomse Şampiyonası’nda büyük erkeklerde Türkiye şampiyonu oldum. 13. Avrupa Tekvando Poomse Şampiyonası Yunanistan’ın Rodos adasında 07-08 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapıldı. 28 ülkeden 755 sporcu katıldı. 65 yaş üstü büyük erkeklerde 7 rakibim arasında, Horlandalı, İngiliz, Avusturya ve İspanyalı rakiplerimi eleyerek,  finale kaldım, finalde hakemler şampiyonluğu Alman rakibime hediye ettiler. Hakem hatası sonucu Avrupa 2.si olarak bayrağımızı göndere çektirerek yarışma hayatımı, bu şampiyona sonunda,  70 yaşında noktaladım jübilemi yaptım”

SPORCU YETİŞTERMEYE DEVAM EDECEK

49 yıllık spor hayatında judo, tekvando, Kick Boks ve muay Thai branşlarında 52  Milli sporcu yetiştiren, Avrupa, Dünya, Balkan ve Uluslar arası sporcuları Milli takıma kazandıran Tekvando ve Kick Boks Teknik direktörü, Uluslararası Hakem, Siyah Kuşak 7. Dan sahibi Aşkın Kahveci, “Körfez ilçeme hizmet etmeye, sporcu yetiştirmeye sağlığım elverdikçe devam edeceğim” dedi.  Kahveci, “Mülki amirlerden, Belediye Başkanından, İlçe Siyasi Parti Başkanlarından, Kaymakam bey ve İlçe protokolünden,  bu duayen hocanın bir isteği var. Bu ilçeye yapılacak spor salonlarına Avrupa ve Dünya şampiyonların isimlerinin verilmesi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir